Waterlopen en estuaria vormen de schakel tussen land en zee. Klimaatverandering beïnvloedt beiden, met enerzijds veranderende afvoerpatronen van zowel water als sediment door veranderende neerslagpatronen en mogelijks landgebruik en anderzijds een stijging van de zeespiegel. Met ClimASed zoeken we naar klimaatrobuuste en duurzame oplossingen voor sedimentbeheer binnen onze stroomgebieden. Zo willen we onze waterlopen beter wapenen tegen de gevolgen van een veranderend klimaat.
Wat is ClimASed en waarom is het belangrijk?
ClimASed staat voor Climate change Adaptation for and with Sediments. Door klimaatverandering neemt bodemerosie toe en raakt het natuurlijke evenwicht van sediment in onze rivieren verstoord. Dit heeft ingrijpende gevolgen voor:
- de waterkwaliteit
- de ecosystemen van rivieren
- de scheepvaart
- het beheer van overstromingsrisico’s
De impact is voelbaar op de biodiversiteit, infrastructuur en economieën in heel Noordwest-Europa.
ClimASed focust op negen pilootgebieden verspreid over drie grote stroomgebieden:
- de Shannon (Ierland)
- de Schelde (Frankrijk & België)
- de Rijn (Duitsland)
In deze gebieden ontwikkelen we samen een grensoverschrijdende strategie voor duurzaam sedimentbeheer, van de bron tot de monding van de rivier.
Doel van het project
ClimASed ontwikkelt klimaatrobuuste strategieën voor het beheer van sediment en waterkwaliteit in een veranderend klimaat. Dit gebeurt via:
- Monitoring van erosie en sedimenttransport
- Modellering van toekomstige scenario’s
- Adaptatieplanning op maat van elk stroomgebied
Een centrale aanpak in het project is het werken met adaptieve trajecten: flexibele langetermijnstrategieën die waterbeheerders helpen zich voor te bereiden op mogelijke kantelpunten in de toekomst.
ClimASed zet geavanceerde technologieën in om de impact van klimaatverandering te analyseren en duurzame maatregelen te ontwikkelen.
Rol van het WL
Het Waterbouwkundig Laboratorium en afdeling Maritieme Toegang, zullen in samenwerking met de andere projectpartners, de invloeden van verschillende klimaatscenario’s op sedimenttransport(capaciteit) en de sedimentbalans in het Schelde estuarium bestuderen. Op basis hiervan kunnen sedimentstrategiën in het kader van reguliere onderhoudsbaggerwerken verder worden verfijnd met het oog op een robuust en veerkrachtig Schelde estuarium.
Projectpartners
- België
- Departement Mobiliteit en Openbare Werken
- Departement Omgeving
- Vlaamse Milieumaatschappij
- Service Public de Wallonie Mobilité et Infrastructures
- ULiége
- Ierland
- Munster Technological University (lead)
- Office of Public Works
- Frankrijk
- IXSANE
- Cerema
- Université de Lille
- SYMEA
- Duitsland
- Bundesanstalt fur Gewasserkunde
Projectdetails
| Status | Lopend |
| Looptijd | 01/01/2025 - 31/12/2028 |
| Financiering | Interreg North-West Europe |
| Projectverantwoordelijke | Munster Technological University |
| URL | climased.nweurope.eu |